اخبار و دانستنی

اخبار و دانستنی

چگونه پودر شیر و یا شیر خشک تولید می شود؟

پودر شیر یا شیرخشک نوعی فراورده لبنی است که در آن شیر تبخیر شده و به یک ماده ی خشک تبدیل می‌شود. هدف از تولید پودر شیر حفظ بهتر آن است، عمر مفید پودر شیر به مراتب طولانی‌تر از شیر مایع است و به علت کم بودن رطوبت نیازی به یخچال ندارد. یکی دیگر از اهداف تولید پودر شیر کاهش حجم آن برای صرفه‌جویی در هزینه‌های ترابری است

مزایای پودر شیر یا شیر خشک چیست؟

پودر شیر به شکل های مختلفی مانند کل، پاستوریزه، غیر چربی و غیره به دست می آید. این منبع از ویتامین ها و مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، روی، پتاسیم و فسفر است. بر طبق اطلاعات فاکتور غذایی که توسط کارشناسان ارائه شده است، پودر شیر یا شیر خشک با استخراج آب و چربی از شیر پاستوریزه تولید می شود. در طول فرایند استخراج آب، مواد مغذی مفید مانند اسیدهای آمینه پایدار هستند.

ویتامین ها

پودر شیر یا شیر خشک شامل تعدادی از ویتامین ها مانند A، D، E و K است. بر اساس شورای صادرات لبنیات ، ویتامین A که در پودر شیر یا شیر خشک وجود دارد که برای سیستم ایمنی بدن، سیستم تولید مثل و دید و کمک به رشد و تمایز سلولی مفید است. ویتامین D در پودر شیر یا شیر خشک وجود دارد به روده کمک می کند تا فسفر و کلسیم را جذب کند همچنین به استخوان ها، مفاصل و قلب کمک می کند. ویتامین E در پودر شیر یا شیر خشک وجود دارد آنتی اکسیدان قوی است که محافظت از لیپوپروتئین ها و غشاهای سلولی و همچنین تحریک پاسخ ایمنی بدن شما به بیماری است. ویتامین K در پودر شیر یا شیر خشک وجود دارد برای لخته شدن خون مناسب است.

پروتئین ها و اسیدهای آمینه

شیر مایع، از آنجا که از پودر شیر حاصل می شود، حاوی آب پنیر، کازئین و پروتئین های دیگر است. پروتئین های سرم شامل ایمونوگلوبولین ها، پروتئاز-پپتون ها، آلفا لاکتوگلوبولین، بتا-لاکتوگلوبولین و کریستال های آلبومین سرم خون می باشند. پودر شیر حاوی اسید های آمینه مانند ایولولین، لوسین، لیزین، متیونین، هیستیدین، فنیل آلانین، ولین، ترئونین و تریپتوفان است که برای سلامتی و ترویج عملکرد کلی بدن ضروری است. شورای صادرات لبنیات گزارش می دهد که اسید های آمینه موجود در پروتئین های پودر شیر، قابل دسترس و قابل هضم هستند.

کربوهیدرات ها

شایع ترین کربوهیدرات در پودر شیر، لاکتوز است. همچنین حاوی گلوکز، الیگوساکاراید ها و گالاکتوز است. شورای صادرات لبنیات ایالات متحده گزارش داده است که لاکتوز از نوع گلوکز و گالاکتوز است که می تواند با جلوگیری از اختلالات دستگاه گوارش و افزایش باکتری های اسید لاکتیک در نوزادان مفید باشد. لاکتوز همچنین می تواند به رژیم های غذایی دیابتی کمک کند زیرا سطح قند خون را افزایش نمی دهد و به آرامی هضم می شود تا گلوکز و فروکتوز. لاکتوز همچنین کلسیم بدن شما را جذب می کند.

اقتصاد شیر در ایران

بنابه گزارشی در شهریور ماه ۱۳۹۳ اعلام‌شد، شیر در ایران، گردش مالی ۲۴ هزار میلیارد تومانی دارد، با توجه به اینکه تولید شیر خام ایران ۸ میلیون تن بوده‌است، (البته آمارهای مختلفی در این زمینه وجود دارد)، می‌توان گفت، با قیمت لیتری یک‌هزار و ۵۰۰ تومان، گردش مالی ۲۴ هزار میلیارد تومانی دارد و حدود ۱۲ درصد ارزش نفت صادرات سالانه ایران است. ارزش فرصت‌های شغلی این صنعت بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و ۹۵ درصد، سرمایه‌گذاری در این بخش نیز توسط بخش خصوصی انجام شده‌است. صنایع لبنی ایران در دو سال گذشته  پیش از این گزارش، بالاترین صادرات را داشته‌است، و در دو سال اخیر به صادرات ۷۰۰ میلیون دلاری رسیده‌بود.

کشور تولید(تن)
ایالات متحده آمریکا
۸۷٬۴۴۶٬۱۳۰
هند
۵۰٬۳۰۰٬۰۰۰
چین
۳۶٬۰۳۶٬۰۸۶
روسیه
۳۱٬۸۹۵٬۱۰۰
برزیل
۳۱٬۶۶۷٬۶۰۰
آلمان
۲۹٬۶۲۸٬۹۰۰
فرانسه
۲۳٬۳۰۱٬۲۰۰
نیوزیلند
۱۷٬۰۱۰٬۵۰۰
بریتانیا
۱۳٬۹۶۰٬۰۰۰
ترکیه
۱۲٬۴۸۰٬۱۰۰
دنیا
۵۹۹٬۴۳۸٬۰۰۳
فهرست